VİDEONİSTAGMOGRAFİ (VNG)

Baş dönmesi (vertigo) şikayeti ile gelen hastalarda detaylı bir kulak burun boğaz muayenesinden sonra teşhisi koymaya yardımcı olan en önemli cihaz VNG’dir.

Baş dönmesine genellikle istemsiz göz hareketleri (nistagmus) eşlik eder. VNG cihazı, işte bu göz hareketlerini tespit ve kayıt ederek baş dönmesi kaynağını saptamaya yarar. Bu test denge bozuklukları baş dönmelerinin araştırılmasında kullanılan en güvenilir yöntemdir. VNG hem iç kulak, hem de merkezi (beyin kaynaklı) denge sisteminin değerlendirilmesinde fayda sağlar.

Cihazın en önemli parçası içinde kızıl ötesi kameralar olan gözlüktür. Bu sayede muayenede çıplak göz ile görülemeyen istemsiz göz hareketlerini hassas bir şekilde takip etmek mümkün olur. Bu hareketler bir film şeklinde bilgisayara kaydedilir ve ardından analiz edilerek baş dönmesi kaynağı tespit edilebilir.

Pozisyonel testler en sık vertigo sebebi olan BPPV denilen kulak kristallerinin oynamasında kullanılır. Hastaya sadece gözlük takılarak çeşitli baş pozisyonları verilir ve istemsiz göz hareketlerinin ortaya çıktığı duruma göre kristalin hangi iç kulak yarım daire kanalından kaynaklandığı tespit edilir ve buna yönelik manevra tedavisi uygulanır.

Oküler testler bir ışık kaynağında üretilen sabit ya da hareketli noktaların hasta tarafından izlenmesinden ibarettir. Bu noktaların takibindeki bozukluklar merkezi denge bozukluğuna işaret eder.

Kalorik testler ise her iki kulağa soğuk/sıcak hava veya su verilerek yapılır. En sık olarak Meniere hastalığının tanı ve takibinde kullanılır.

Arif Ulubil

Prof. Arif Ulubil, Üst İhtisas, University of Miami, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı, Nörotoloji ve İhtisası İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıklarında tamamlamıştır. Kulak cerrahisi tedavileri sunar.

PAYLAŞ

Makalemizi sevdiklerinizi bilinçlendirmek için onlarla paylaşabilirsiniz.

İletişim

Fulya Mahallesi Yeşilçimen Sokak No:12 Polat Tower Kat:12 Daire:136 Şişli/İSTANBUL
Muayenehane oda numarası : 1203
08:00 - 19:00
Arif Ulubil

Prof. Arif Ulubil, Üst İhtisas, University of Miami, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı, Nörotoloji ve İhtisası İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıklarında tamamlamıştır. Kulak cerrahisi tedavileri sunar.
Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Copyrights © 2010-2024 Tüm Hakları Arif Ulubil'e aittir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.