Timpanoplasti, kulak zarında delikli kulak zarı olarak bilinen bir deliğin cerrahi olarak onarılmasıdır. Genel anestezi altında (veya bazen lokal anestezi altında) yapılan yatarak tedavi prosedürüdür ve iki saat veya daha fazla sürer. Timpanoplasti genellikle çocuklarda yapılır, ancak bazı durumlarda yetişkinler de prosedüre ihtiyaç duyabilir. Prosedürünüze girmeden önce bilmeniz gereken her şey burada.

Timpanoplasti Nedir?

Bir timpanoplastide, cerrah kulak zarı içinde kendi kendine iyileşmeyen bir delik açar. Ameliyat ya kulak kanalından ya da kulak arkasından yapılan bir kesiden yapılır. Hastadan genellikle kulak arkasından bir doku grefti alınır ve yama olarak kullanılır. Sentetik bir materyal aşısı da kullanılabilir. Ambalaj malzemesi ile yerinde tutulur.

Kontrendikasyonlar (Doktorunuzun Timpanoplasti Ameliyat Durumunuzu Değerlendirmesi)

Cerrahınız, prosedürünüzü önermeden önce bir timpanoplastinin potansiyel risklerini ve faydalarını değerlendirecektir. Genel anestezi için iyi bir aday değilseniz, güvenliğinizi sağlamak için diğer seçeneklerin araştırılması gerekecektir.

Aşağıdakilere sahip hastalarda anestezi riskleri daha yüksektir:

 • Alkolizm
 • Anestezi alerjileri
 • Astım
 • Diyabet
 • Kalp hastalığı, yüksek tansiyon veya inme öyküsü
 • Böbrek sorunları
 • Nörolojik durumlar veya nöbetler
 • obezite
 • Obstrüktif uyku apnesi

Potansiyel Timpanoplasti Ameliyatı Riskleri

Her ameliyatta olduğu gibi timpanoplasti sonrası kanama ve enfeksiyon riski vardır. Bununla birlikte, timpanoplasti bu kadar küçük bir alanda yapıldığından, komplikasyonlar nispeten nadirdir. Ameliyat sonrası talimatlara uyularak komplikasyon oranları en aza indirilebilir.

Timpanoplastinin diğer potansiyel riskleri şunları içerir:

 • Baş dönmesi
 • Greftin hayatta kalamaması
 • İyileşmeyen veya kötüleşen işitme
 • Kulak çınlaması (tinnitus)
 • Ağızda garip tat

Kesik kanıyorsa, sızıyorsa veya şişiyorsa, sağlık uzmanını arayın. 100.4 Fahrenheit derecenin üzerindeki ateş veya artan ağrı bir enfeksiyon belirtisi olabilir ve hemen ele alınmalıdır.

Timpanoplasti genel anestezi altında yapıldığından, kalp ve solunum problemleri dahil olmak üzere her zaman komplikasyon riski vardır.3 Anestezi uzmanı işlemden önce bu riskleri sizinle birlikte gözden geçirecektir.

Timpanoplastinin Amacı

Kulak enfeksiyonları, kazara yaralanma veya kulak tüplerinin yerleştirilmesi kulak zarının delinmesine neden olabilir. Üç aydan fazla zaman geçtiyse ve delik kendi kendine iyileşmediyse, cerrahi olarak kapatmak için bir timpanoplastiye ihtiyacınız olabilir.

Timpanoplastinin amacı, zarı sabitlemek, işitmeyi iyileştirmek ve sonuç olarak rahatlama sağlamaktır.3 Timpanopasti, hastanın, kulak zarında bir delik olduğunda normalde kaçınılması gereken şekilde yüzmesine de izin verecektir.

Tıbbi bir acil durum yaşıyorsanız, sağlık uzmanınızı veya 112'i arayın.

Timpanoplasti Ameliyatına Nasıl Hazırlanır

Bir timpanoplasti geçiriyorsanız, ameliyatı planlandığı gibi yapabilmenizde herhangi bir gecikmeyi önlemek için cerrahınızın talimatlarına uyduğunuzdan emin olun. Timpanoplasti invaziv bir prosedürdür, bu nedenle sağlık uzmanınıza, operasyon sırasında güvenliğinizi etkileyebilecek, aldığınız herhangi bir ilaç veya ek madde ve hatta yanlışlıkla son dakika atıştırmalıkları veya içecekleri hakkında bilgi vermeniz zorunludur.

Timpanoplasti olan bir çocuğa sahip bir ebeveynseniz, onu gelişimsel olarak yaşlarına uygun bir şekilde hazırlamak isteyeceksiniz. Çocuğunuza, onu korkutabilecek gereksiz ayrıntıları duymadan ne beklemesi gerektiği konusunda bir fikir verilmelidir.

Çocuğunuzla ameliyatı nasıl tartışacağınız konusunda tavsiye almak için çocuk doktorunuzla konuşun. Çocuğunuzun timpanoplasti ameliyatından bir veya iki hafta önce, ameliyat için yeterince sağlıklı olduklarından emin olmak için bir fizik muayene gerekecektir.

Konum

Genel anestezi sıklıkla gerektiğinden, timpanoplastiniz bir hastane ortamında tamamlanacaktır.

Ameliyat Zamanı Ne/Nasıl Giyilmeli

Bol, rahat ve çıkarması kolay giysiler giymek en iyisidir. Prosedürünüz sırasında giymeniz için size bir hastane önlüğü verilecektir. Prosedürünüzden sonra cerrahi pansumanınıza daha kolay erişmek için başınızın üzerine çekilmesi gerekmeyen kıyafetleri yanınıza alın. Fermuarlı veya düğmeli üstler, iyileşirken kulağınıza sürtünmekten kaçınmanıza yardımcı olur.

Operasyonunuzda herhangi bir takı takmayın, özellikle küpeler. Ameliyat gününüzde makyaj, deodorant, oje veya diğer maddelerin yasak olması durumunda cerrahınız daha spesifik talimatlar verecektir.

Ameliyat Öncesi Yemek/İçmek

Genel anestezi nedeniyle ameliyattan önce yiyecek ve içeceklerin kısıtlanması gerekecektir. Gerekli açlık süresi hastanın yaşına göre değişir. Yetişkinlerin genellikle ameliyattan önceki gece yarısından itibaren tüm yiyecek ve içeceklerden uzak durmaları önerilir.

Bu kural 1 yaşından büyük çocuklar için de geçerlidir. Ameliyattan iki saat öncesine kadar berrak sıvılar tüketilebilir.

Ameliyattan Önce Neden Yemek Yiyip İçemezsiniz?

Ne getirmeli

Timpanoplasti ameliyatından sonra hastanede kalmanız gerekiyorsa, bavulunuzu hafifçe toplayın ve değerli eşyalarınızı evde bırakın. Hastanede kalacağınız süre boyunca yanınızda bulundurmak isteyeceğiniz eşyalarınızı (diş fırçanız, yedek kıyafetiniz, slip-on ayakkabılarınız, deodorantınız ve gerekirse gözlükleriniz gibi) yanınıza alın. Gerekli olabilecek ameliyat öncesi formlar için gerekli tüm evrakları, kişisel kimlik bilgilerini ve sigorta bilgilerini alın.

Ameliyat Öncesi Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Ameliyattan önce olabildiğince sağlıklı olmaya çalışmak size hızlı bir iyileşme için en iyi şansı verecektir. Sigara içiyorsanız, ameliyattan önce mümkün olduğunca önceden bırakmayı deneyin. İyi yemek yemek, yeterince uyumak ve kronik durumlarla (diyabet ve yüksek tansiyon gibi) başa çıkmak, vücudunuzu anesteziye ve ameliyatınızın stresine dayanmaya hazırlayacaktır.

Sigarayı Bırakmak Cerrahi Sonucu İyileştirebilir

Ameliyat Günü Sizi Neler Bekler?

Yaklaşan timpanoplastiniz hakkında endişeliyseniz, ne bekleyeceğinizi bilmek sinirlerinizi yatıştırmaya yardımcı olabilir. İşte sürecin nasıl sonuçlanacağı muhtemel.

Ameliyattan Önce

Ameliyattan hemen önce yapılacak fazla bir şey kalmamalıdır. Bazı son dakika evrak işlerini tamamlamanız, sedasyon planını gözden geçirmek için anestezi uzmanıyla görüşmeniz ve hayati belirtilerinizi bakım ekibi tarafından kontrol ettirmeniz gerekebilir.

Yeni belirtiler (yakın zamanda ateş veya soğuk algınlığı gibi), ilaçlar, takviye kullanımı ve en son ne zaman bir şeyler yiyip içtiğiniz hakkında ameliyat öncesi soruları yanıtlarken daima cerrahınıza karşı dürüst olun.

Ameliyat Sırasında

Bir timpanoplasti sırasında, cerrahınız kulak kanalınıza ulaşmak için kulağınızın arkasını kesecek veya doğrudan kulak kanalınızdan çalışacaktır. Kulak zarınızı kaldırdıktan sonra, kendi kıkırdağınızdan bir aşı, bağ dokusu aşısı veya sentetik bir malzeme aşısı kullanılarak delik doldurulur. Güvenli tutmak için greftin etrafına ambalaj yerleştirilir. Bir timpanoplasti prosedürünün tamamlanması ortalama iki saat sürer.7

Orta kulağınızın kemikleri de (kemikçikler) hasar görmüşse, bunların yerine bir protez cihaz yerleştirilebilir. Sağlık uzmanınız tam veya kısmi kemikçik değiştirme protezi seçecektir.5

Ameliyattan Sonra

Komplikasyon yoksa işlem sonrası hastanede bir gece gözlem yapıldıktan sonra evinize gitmek üzere taburcu edilmeniz gerekir. Bazen ameliyatla aynı gün taburcu olup evinize gitmenize bile izin verilebilir. Bazı timpanoplasti hastaları (özellikle çocuklar) yaşamsal belirtileri stabil olduğunda aynı gün taburcu edildiğinden, cerrahınıza ne planlayacağını sorun.

İster aynı gün ister ertesi gün eve gidin, birinin sizi eve bırakması gerekir, çünkü anestezinin tamamen geçmesi ve araç kullanmaya devam etmenin güvenli hale gelmesi birkaç saat sürer.

Eve gitmek için izin alındıktan sonra, taburcu talimatları verilecektir. Kendinizi iyi hissetseniz bile cerrahınızın tavsiyelerine uymanız ve ağırdan almanız çok önemlidir. Çok fazla, çok hızlı yapmak, vücudunuzun iyileşme yeteneğini engelleyerek iyileşme sürecini uzatabilir.

En az iki hafta boyunca yorucu egzersiz, ıkınma ve ağır kaldırmaktan (20 pound'un üzerindeki herhangi bir şey) kaçınılmalıdır.7 Ameliyattan sonra, cerrahınız uçmanın güvenli olduğunu söyleyene kadar uçakla seyahat etmekten de kaçınmalısınız. Şişmeyi azaltmak için uyurken yatağınızın baş kısmını yükseltin. Bir timpanoplastiden sonra işitmenin iyileşmesi de biraz zaman alabilir, bu nedenle iyileşmenin ilk günlerinde sonuçlarınıza sabırlı olun.

Kurtarma

Bir timpanoplastiden sonra, iyileşmek için okuldan veya işten bir ila iki hafta izin almayı planlamalısınız.5 Sağlık uzmanınız, enfeksiyon belirtilerini kontrol etmek ve dikişlerinizi almak için işlemden yaklaşık bir hafta sonra sizi bir takip ziyareti için planlayacaktır. . İyileşiyorsanız, normal aktivitelerinize geri dönebileceksiniz.

Vücudunuzun iyileşmesini değerlendirmek ve kendi kendine çözünmeyen ambalaj malzemelerini çıkarmak için takipler planlanacaktır.

İyileştirme

Bir timpanoplastiden sonraki ilk üç ila beş gün içinde bir miktar drenaj normaldir. Alanı kuru tutmaya yardımcı olmak için steril bir pamuk top kullanılabilir. Sağlık uzmanınız ameliyattan sonra kullanılmak üzere kulak damlası sağlayacaktır.

Timpanoplastiden hemen sonra sağlık uzmanınız aksini söyleyene kadar yüzmek ve uçakta uçmak yasaktır. Kesikleri iyileşirken kuru tutmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

İnatçı kusma ve ayakta durma veya yürüme güçlüğü derhal cerrahınızın ofisine bildirilmelidir.

Uzun vadeli bakım

Timpanoplastiden sonra tam bir iyileşme sağlanmadan önce iki ila üç ay sürebilir. Bu süre zarfında, ambalaj malzemesi zamanla tamamen eridiğinden işitme gerçekleşmeye başlayacaktır.4 Sağlık uzmanınız ameliyattan sekiz ila 12 hafta sonra tam bir işitme testi yapacaktır.

Bir timpanoplastiden sonra ek ameliyatlar veya tedaviler olası değildir. Güvenli bir iyileşme sağlamak için cerrahınızın talimatlarını izleyin ve kısa sürede kendiniz gibi (yalnızca daha iyi) hissetmeye geri dönmelisiniz.

Arif Ulubil

Prof. Arif Ulubil, Üst İhtisas, University of Miami, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı, Nörotoloji ve İhtisası İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıklarında tamamlamıştır. Kulak cerrahisi tedavileri sunar.

PAYLAŞ

Makalemizi sevdiklerinizi bilinçlendirmek için onlarla paylaşabilirsiniz.

İletişim

Fulya Mahallesi Yeşilçimen Sokak No:12 Polat Tower Kat:12 Daire:136 Şişli/İSTANBUL
Muayenehane oda numarası : 1203
08:00 - 19:00
Arif Ulubil

Prof. Arif Ulubil, Üst İhtisas, University of Miami, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı, Nörotoloji ve İhtisası İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıklarında tamamlamıştır. Kulak cerrahisi tedavileri sunar.
Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Copyrights © 2010-2024 Tüm Hakları Arif Ulubil'e aittir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.