page.Name

Baş Dönmesi - Vertigo Hastalığı - BPPV

Belli baş pozisyonlarında baş dönmesi hissediyor musunuz?

Örneğin, yatakta uzanırken belirli bir tarafa dönmek veya sizi desteklemek için herhangi bir yastık olmadan sırtüstü yatarken ya da yukarı bakmak için başınızı geriye eğmek veya ayakkabılarınızı bağlar gibi başınızı eğmek? Muhtemelen sadece birkaç saniye süren size birkaç dakika sürüyormuş gibi şiddetli mi?

Eğer öyleyse, iyi huylu paroksismal pozisyonel vertigo veya BPPV'ye yakalanma ihtimaliniz yüksektir. BPPV en yaygın iç kulak problemidir ve vertigo veya yanlış baş dönme hissinin nedenidir. Sadece bir veya iki kez meydana gelebilir veya günler veya haftalar sürebilir veya nadiren aylarca sürebilir. BPPV spesifik bir tanıdır ve her kelime durumu açıklar:

  • İyi huylu — Semptomlar çok yoğun ve üzücü olsa da yaşamı tehdit edici değildir.
  • Paroksismal — Ani, kısa büyülerle gelir.
  • Pozisyonel — Belirli kafa pozisyonları veya hareketleri bir büyüyü tetikleyebilir.
  • Vertigo — Dönüyormuş gibi hissediyorsunuz ya da etrafınızda dünya dönüyor.

BPPV(Pozisyonel Vertigo) İle İç Kulakta Ne Olur?

Hareket ederken dengeyi sağlama şeklimiz, hem iç kulakların, gözlerin, sırtınızdaki kasların ve ayak tabanlarının karmaşık etkileşimleri ve bunların hepsinin beyinde nasıl işlendiğidir. İç kulakta hareketi algılayan denge kanallarımız ve yer çekimini algılayan organlarımızı dengeliyoruz. Yerçekimi organlarının içlerinde genellikle "kayalar" olarak adlandırılan küçük kalsiyum karbonat kristalleri bulunur.

BPPV'de, bir veya iki kaya organdan çıkar ve denge kanallarına düşer. Bu genellikle o taraftaki üç denge kanalının arkasını etkiler, çünkü bu en alçak olanıdır ve kaya yerçekimi kurallarına uyar. Yani, başınızı bu belirli pozisyonlara çevirdiğinizde, kaya kanala iter ve beyin etrafta döndüğünüzü düşünür. Bu pozisyonda kalırsanız ve gözlerinizi açarsanız, birkaç saniye içinde beyin bunu anlar ve "dönmeyi" bırakırsınız. Ancak bu korkutucu bir duygu, bu yüzden BPPV'li çoğu insan bu pozisyonda kalmıyor veya gözlerini açmıyor.

BPPV'nin Belirtileri Nelerdir?

BPPV, vertigonun en yaygın nedenidir. Vertigo, genellikle mide bulantısı ve hatta bazen kusmayla ilişkilendirilen, dünyanın dönmesinin nahoş (sıklıkla, çok korkutucu) hissidir. BPPV'yi diğer vertigo nedenlerinden ayıran şey şunları içerir:

  • Düz uzanma, yatakta dönme, yukarı bakmak için geriye eğilme veya eğilmek için eğilme gibi baş pozisyonundaki bir değişiklikten sonra yaşanan vertigo
  • Kulakta ilişkili işitme kaybı veya dolgunluk hissi yok
  • Biraz mide bulantısı, ancak genellikle şiddetli değildir ve genellikle kusmayla ilişkili değildir
  • Başınızı kışkırtıcı pozisyondan uzaklaştırıp olduğu yere geri çevirdiğiniz anda baş dönmesi durur.

BPPV'ye ne sebep olur?

BPPV kendiliğinden, yani gerçek bir neden olmadan ortaya çıkabilir. Altta yatan bir neden belirlenmemiş yaşlılarda yaygın olarak görülür. Her türlü küçük kafa travmasından sonra, şiddetli bir hapşırık kadar küçük veya bir dolaba kafanızı vurduğunuzda ve büyük kafa travması veya bir beyin sarsıntısı sonrasında da ortaya çıkabilir. Labirentit veya Ménière hastalığı gibi başka bir iç kulak probleminden uzun süre sonra da ortaya çıkabilir .

BPPV Olduğunu Doktorum Nasıl Anlayacak?

Doktorunuz veya diğer sağlık uzmanınız size baş dönmeniz ve baş dönmeniz hakkında sorular soracaktır ve dikkatli dinleyerek BPPV ile diğer baş dönmesi türlerini sıklıkla ayırt edebilir. Kulaklarınızı, burnunuzu, boğazınızı ve boynunuzu ayrıntılı bir şekilde inceledikten sonra, doktorunuz size Dix-Hallpike Manevrası adı verilen bir test yapacaktır.

Düz bir yüzeye oturtulacaksınız ve ardından BPPV'de yaşanan vertigoyu tetikleyebilecek pozisyonlara getirileceksiniz. Yatay (posterior değil) denge kanalının BPPV'sini arayan başka bir test, zaten sırt üstü yattığınız ve başınızın bir yandan diğer yana hareket ettirildiği sırtüstü yuvarlanma testidir. Vertigonun tarafı belirlendikten sonra, doktor size hemen bir tedavi önerebilir veya sizi bu tedaviyi önerebilecek bir uzmana (kulak burun boğaz uzmanı veya vestibüler fizyoterapist) sevk edebilir.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

BPPV tedavisi, bu yanlış yerleştirilmiş kayaları veya kristalleri iç kulağın aktif kısmından, baş dönmesine neden olmayacakları iç kulağın inaktif kısmına taşımayı içerir. Bu tedaviler, Kanalit Yeniden Konumlandırma Prosedürleri veya CRP adı verilen ofis prosedürleridir. Epley veya Semont manevraları olarak da adlandırılabilirler. Bunlar ya doktorunuzun ofisinde ya da fizyoterapist tarafından yapılır ve sizi baş dönmesine neden olan bir pozisyona getirmeyi, geçmesine izin vermeyi ve ardından iç kulağınızdaki bu küçük kristalleri kafanızın bir kısmına hareket ettirmek için başınızı dikkatlice çevirmeyi içerir. İç kulağa zarar vermeyecekleri bir yer.

Sadece birkaç dakika süren bu ofis tedavilerinin başarı oranları çok yüksektir. Çoğu kişi bir veya iki tedaviden sonra "iyileşir", ancak bazılarının ek "yeniden konumlandırma" tedavilerine ihtiyacı olabilir. Nadiren, insanların arka kanalı kapatmak için ameliyata ihtiyacı vardır çünkü CRP tedavileri işe yaramayacak kadar çok sayıda kaya veya çok fazla "çamur" vardır. Ameliyat minimum riskle çok etkilidir.

BPPV İçin Yanlış Tedavi Nedir?

Çoğu zaman hastalar acil servise veya acil bakım ortamına BPPV olan vertigo ile gider, ancak CRP yerine meklizin veya benzodiazepin gibi bir vestibüler baskılayıcı verilir. İlacı almanın sorunu, sorunun nedenini ele almaması ve beyninizin telafi etme ve iyileşme yeteneğini geciktirmesidir.

Arif Ulubil

Prof. Arif Ulubil, Üst İhtisas, University of Miami, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı, Nörotoloji ve İhtisası İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıklarında tamamlamıştır. Kulak cerrahisi tedavileri sunar.

PAYLAŞ

Makalemizi sevdiklerinizi bilinçlendirmek için onlarla paylaşabilirsiniz.

İletişim

Fulya Mahallesi Yeşilçimen Sokak No:12 Polat Tower Kat:12 Daire:136 Şişli/İSTANBUL
Muayenehane oda numarası : 1203
08:00 - 19:00
Arif Ulubil

Prof. Arif Ulubil, Üst İhtisas, University of Miami, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı, Nörotoloji ve İhtisası İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıklarında tamamlamıştır. Kulak cerrahisi tedavileri sunar.
Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Copyrights © 2010-2024 Tüm Hakları Arif Ulubil'e aittir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.