Nasıl duyuyoruz?

Kulak dış, orta ve iç kulaktan oluşur. Ses dış kulaktan geçerek kulak zarına ulaşır ve onun titreşmesine neden olur. Titreşim daha sonra orta kulaktaki kemikçik adı verilen üç küçük kemik aracılığıyla iletilir. Bu üç kemikçik çekiç, örs ve üzengi olarak adlandırılır ve bazen çekiç, örs ve üzengi olarak da bilinir. Titreşim daha sonra sıvıyla dolu salyangoz şeklindeki kemikli bir yapı olan iç kulağa girer. İç kulaktaki sinir hücreleri, sinir sinyalleri üretmek için uyarılır. Bu sinir sinyalleri beyne taşınır ve burada ses olarak yorumlanır.

Otoskleroz nedir?

Otoskleroz, iç kulağı çevreleyen kemiğin bir hastalığıdır. Üzengilerin etrafında anormal kemik oluştuğunda iç kulağa ulaşan sesi azalttığında işitme kaybına neden olabilir. Buna iletim tipi işitme kaybı denir. Daha az sıklıkla, otoskleroz iç kulak sinir hücrelerini etkileyebilir ve sinir sinyalinin üretimini etkileyebilir. Buna sensörinöral işitme kaybı denir.

Otoskleroz kimlerde görülür?

Aileden geçmesine ve kalıtsal olabilmesine rağmen, otosklerozun nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Ailesinde otoskleroz öyküsü olan kişilerin bozukluğu geliştirme olasılığı daha yüksektir. Otoskleroz sadece kulakları etkiler, vücudun diğer kısımlarını etkilemez. Her iki kulak da genellikle bir dereceye kadar tutulur. Ancak bazı kişilerde sadece bir kulak etkilenir. Genellikle gençlerde veya yirmili yaşların başında başlar. Bazı araştırmalar, otoskleroz ile hamilelikle ilişkili hormonal değişiklikler arasında bir ilişki olduğunu düşündürmektedir.

Semptomlar neler?

En yaygın semptom, belirgin hale gelmesi uzun yıllar alabilen işitme kaybıdır. İşitme kaybının derecesi hafif ila şiddetli arasında değişebilir. İletken, sensörinöral veya her ikisi birden olabilir.

İşitme kaybına ek olarak, otosklerozlu bazı kişiler kulakta çınlama veya gürültü yaşayabilir. Kulak çınlamasının şiddeti, işitme kaybının derecesi veya türü ile mutlaka ilişkili değildir. Çok nadiren otoskleroz da baş dönmesine neden olabilir.

Otoskleroz nasıl teşhis edilir?

Aynı semptomlara neden olabilecek diğer hastalıkları veya sağlık sorunlarını dışlamak için uzman bir KBB cerrahı tarafından muayene edilmesi gerekir. İşitme kaybının miktarı ve iletim tipi mi yoksa sensörinöral mi olduğu ancak dikkatli işitme testleri ile belirlenebilir. Kulak burun boğaz uzmanınız, otosklerozun derecesini değerlendirmek için kulağın BT taraması isteyebilir.

Otoskleroz nasıl tedavi edilebilir?

Otosklerozun bilinen bir tedavisi yoktur. Otosklerozlu bireyin birkaç seçeneği vardır: hiçbir şey yapmamak, işitme cihazı takmak veya ameliyat olmak. İşitme bozukluğu hafifse tedaviye gerek yoktur.

İşitme cihazları, kullanıcının daha iyi duyabilmesi için sesleri yükseltir. İşitme cihazlarının avantajı hasta için hiçbir risk taşımamasıdır. Uzmanınız, mevcut çeşitli işitme cihazı türlerini tartışabilir ve kişinin özel ihtiyaçlarına göre bir öneride bulunabilir.

Önerilen tedavinin amaçları

Bir kulak etkilenirse, işlem sesin yönünü belirlemeye ve gürültülü arka planda daha iyi duymaya yardımcı olabilir.

Her iki kulak da etkilenmişse, operasyon genellikle zayıf olan kulağa yapılır. Hastanın yine de karşı kulağında bir işitme cihazına ihtiyacı olabilir.

Ameliyatla ilgili fikrinizi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz ve onay formu imzalamanız ameliyatı olmanız gerektiği anlamına gelmez.

Tedavi hakkında ikinci bir görüş almak isterseniz uzmanınıza danışabilirsiniz. Bunu sizin için ayarlamaktan çekinmeyecektir. Kendi GP'nizden başka bir uzmanla ikinci bir görüş ayarlamasını isteyebilirsiniz.

Operasyon nasıl yapılır?

Operasyona stapedotomi denir ve genellikle yaklaşık bir saat sürer. Uyuyor olabilirsiniz, ancak bazı cerrahlar ameliyat sırasında işitme duyunuzu takip edebilmek için sadece kulağınız uyuşturularak ameliyatı yapmayı tercih ederler. Cerrahınız böyle bir karar vermeden önce size danışmalıdır. Kulak açıklığının üstünden veya kulak kanalının içinden bir kesi yapılır. İnce aletlerle üzengilerin üst kısmı çıkarılır. Daha sonra üzengilerin tabanında veya "ayak plakasında" iç kulağa küçük bir açıklık yapılır. Bazı cerrahlar bu işlemi gerçekleştirmek için lazer kullanır, ancak bu gerekli değildir.

Kulak içine greft olarak kullanılmak üzere elin arkasından küçük bir damar parçası alınabilir. Ele kalıcı zarar vermez. Daha sonra kalan kemikçiklerden gelen sesi iç kulağa iletmek için kulağa plastik veya metal bir protez yerleştirilir. Kulak kanalına yerleştirilmiş tamponunuz olacak. Gelecekte ihtiyacınız olursa, tüm modern metal protezler MRI taramasından veya havaalanı tarayıcısından etkilenmez.

Operasyon ne kadar başarılı?

Deneyimli cerrahlar tarafından yapılan bu operasyondan iyi bir sonuç alma şansı yüzde 80'in üzerindedir. Bu, on hastadan sekizinin, iç kulağının duyabileceği düzeye kadar işitmede iyileşme olacağı anlamına gelir. Cerrahınızdan kişisel stapedotomi başarı oranını sormalısınız. Birçok cerrah sonuçlarının bir veritabanını tutar.

Olası komplikasyonlar

Bu tedaviye izin vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı riskler vardır. Bu potansiyel komplikasyonlar nadirdir. Cerrahınıza komplikasyon oranı hakkında danışmalısınız.

İşitme kaybı:

Az sayıda hastada, iç kulaktaki hasar nedeniyle işitme daha da bozulabilir. Hatta ameliyat edilen kulakta ciddi derecede işitme kaybına neden olabilir. Bu, o kulakta bir işitme cihazından fayda sağlanamayacak kadar olabilir. Deneyimli cerrahlar için bu komplikasyon yaklaşık 100 hastadan birinde görülür. Bu nedenle ameliyat için normal olarak daha zayıf işiten kulak seçilir.

Baş dönmesi:

Stapedotomiden birkaç saat sonra baş dönmesi yaygındır ve mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün içinde bir miktar dengesizlik olabilir; hızlı baş hareketi ile baş dönmesi birkaç hafta devam edebilir. Nadir durumlarda, baş dönmesi uzar.

Tat bozukluğu:

Tat alma siniri kulak zarına yakın çalışır ve bazen zarar görebilir. Bu, dilin bir tarafında anormal bir tada neden olabilir. Bu genellikle geçicidir ancak on hastadan birinde kalıcı olabilir.

kulak çınlaması:

Bazen hasta, özellikle işitme kaybı kötüleşirse, kulakta gürültü fark edebilir. Tamamen işitme kaybı, denge veya tat alma bozukluğu gibi nadir görülen riskler, belirli istihdamlar üzerinde ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu endişelerinizi uzmanınızla görüşmelisiniz. Bazı uzmanlar ayrıca bir stapedotomi ameliyatından sonra tüplü dalış, hava dalışı veya ateşli silah kullanımına karşı tavsiyelerde bulunur.

Acıtır mı?

Kulak biraz ağrıyabilir ancak hastane tarafından verilen ağrı kesicilerle bu ağrı kontrol altına alınabilir.

Ameliyattan sonra ne olur?

Genellikle ameliyatın ertesi günü veya bazen aynı gün evinize gideceksiniz. Ameliyattan sonra hafif bir baş dönmesi normaldir. Dikişler operasyondan bir ila iki hafta sonra alınacaktır. Kulak kanalından az miktarda akıntı gelebilir. Bu genellikle kulak pansumanlarından gelir. Kulak kanalındaki tampon iki veya üç hafta sonra çıkarılacaktır.

İlk birkaç hafta kulağınızı kuru tutmalısınız. Duş alırken veya saçınızı yıkarken kulağınızı vazelinle kaplanmış pamukla tıkayın. Ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta ıkınmaktan, yani ağır kaldırmaktan kaçının. Burnu sadece hafifçe üfleyin. Cerrahınız tarafından onaylanana kadar uçak yolculuğundan kaçının. Üç aya kadar işitme normale dönmeyebilir. Hastaneden taburcu olduktan sonra ani başlayan sağırlık, baş dönmesi veya şiddetli ağrı olursa cerraha danışmalısınız. Mümkünse nezle olduğunuzda dalmaktan veya uçmaktan kaçınmanız tavsiye edilir.

PAYLAŞ

Makalemizi sevdiklerinizi bilinçlendirmek için onlarla paylaşabilirsiniz.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.