KOKLEAR İMPLANT HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Halihazırda implante edilen koklear implant modellerinin çoğu ve bazı eski modeller için MRG mümkündür ancak özel önlemler gerektirir. Siz ve MR siparişi veren klinisyen, MR yaptırmanın yararının size ve koklear implantınıza yönelik riske ağır basıp basmadığını belirlemelisiniz. Genel olarak, klinisyeniniz MRG'nin başka görüntüleme yöntemleri kullanılarak konulamayan bir tanı koymak için gerekli olduğuna karar vermediği sürece MR yaptırmaktan kaçınmalısınız.
Cevap : Evet. Not : Güvenlik dedektörlerini çalıştıracağınız için güvenlik personeline göstermek için koklear implant kimlik kartınızı yanınızda taşımanız gerekecektir. Herhangi bir cerrahi komplikasyon olmaması koşuluyla, çoğu hasta ameliyattan sonraki bir veya iki hafta içinde uçak yolculuğuna devam edebilir. Ancak, bu konuyu implant cerrahınızla daha ayrıntılı olarak tartışmanız en iyisi olabilir.
Cevap: Evet, röntgenler iyidir. Sadece röntgen esnasında harici ekipmanları çıkarın.
Bu, tüm hastalar için değişiklik gösterdiğinden, cevaplaması zor bir sorudur. Başlangıçta, en yaygın olarak bildirilen ses nitelikleri "mekanik", "robotik", "çizgi film benzeri" olarak tanımlanır ve insanlar "ağızlarında misketle konuşur". Bazı hastalar stimülasyonu yalnızca ilk çalıştırıldığında "hissedecektir". Bunun bir süreç olduğunun farkına varmak çok önemlidir. Beyin koklear implant tarafından sağlanan stimülasyon modellerini yeniden öğrendiğinde, zamanla ses kalitesi iyileşecektir. Hastaların çoğu için ses kalitesi ilk altı ila on iki ay boyunca sürekli olarak iyileşir.
Cevap:Hayır. İmplantın uyku sırasında çıkması muhtemeldir ve hasar görebilir. Yatmadan önce cihazı çıkarmanız önerilir. Yalnız yaşıyorsanız, lütfen uyarı amacıyla ek yardımcı dinleme cihazlarını düşünün.
Cerrahın tipik olarak kulağın hemen arkasındaki çok küçük bir alanı (1 cm ila 2 cm) tıraş etmesi gerekecektir.
Konuşma işlemcinizle ilgili sorun yaşıyorsanız, önce evde yedekleme ekipmanınızla yapabileceğiniz her türlü sorunu gidermenizi öneririz. Ekipmanınızla birlikte orijinal olarak aldığınız talimat kılavuzlarında tüm cihazlar için sorun giderme kılavuzları bulunur veya bunlar üreticinin web sitesinde çevrimiçi olarak bulunur. Sorun giderme yoluyla sorunu belirleyemezseniz, üreticinizle iletişime geçmelisiniz. Koklear implant üreticilerinin tümü alıcılara yardımcı olacak kaynaklara sahiptir ve genellikle odyoloji kliniğinizden daha geniş bir saat aralığına sahiptir. Son olarak, her zaman odyoloğunuzla iletişime geçebilir ve onları sorundan haberdar edebilirsiniz. Bir onarım stratejisi önerebilirler veya sorunu daha ayrıntılı araştırmak için bir randevuya gelmenizi isteyebilirler.
Konuşma işlemcisi için kaybolmaya karşı garantiler mevcuttur. Ancak bu garantiler süresiz değildir, bu nedenle kaybı hemen odyoloğunuza bildirmelisiniz. Hala sigorta kapsamında olup olmadığınızı belirlemede size yardımcı olabilirler. Ayrıca, bir hak talebinde bulunmak için gerekli tüm evrakları tamamlamanıza yardımcı olabilirler.
Evet. Cerrahi olarak implante edilen dahili işlemci derinin altına yerleştirilerek su geçirmez hale getirilir. Harici işlemci geleneksel olarak su geçirmez DEĞİLDİR ve çıkarılmalıdır (işitme cihazına benzer). Şu anda mevcut olan bazı harici işlemci modellerinde havuzda, banyoda veya duşta kullanılabilen su geçirmezlik seçenekleri vardır. Bu seçenekleri koklear implant odyoloğunuzla görüşmelisiniz.
Cevap:Hayır, önerilen belirli bir cihaz yoktur. Koklear implantlar, bir cep telefonuyla akustik, elektromanyetik ve Bluetooth akışı yoluyla etkileşime girebilir. İkinci seçenek, bir Bluetooth sinyaline bir miktar erişilebilirliğe sahip olan tüm mevcut koklear implant işlemcilerinde en yaygın olanıdır.
Koklear implantların çoğu parçası üreticiye özeldir. İşlemciniz için doğru parçaları aldığınızdan emin olmak için işlemcinizin üreticisiyle iletişime geçmelisiniz. Tüm üreticilerin kendileriyle temasa geçmek için birden fazla yolu vardır (telefon/sohbet/e-posta) ve hatta bazen sigortanızı doğrudan faturalandırabilirler.
Özellikle başlangıçta kulağın ağrıması alışılmadık bir durum değildir. Bunun nedeni, bir konuşma işlemcisinin genellikle bir işitme cihazından daha ağır olmasıdır. Rahatsızlığı hafifletmek için biraz ben derisi almanızı öneririz. Bu ayak bölümündeki eczanede bulunur. Köstebek derisi en çok ayaklarınızdaki kabarcıkları önlemek için kullanılır, ancak kulakta da harika çalışır. İhtiyacınız olan boyuta göre kesmeniz, işlemciye yapıştırmanız ve takmanız yeterlidir. Tipik olarak kulak, ben derisine her zaman ihtiyaç duyulmayacak şekilde sertleşir, ancak başlangıçta çok yardımcı olur.
Koklear implant ömür boyu sürecek bir taahhüttür. Ameliyattan yaklaşık bir ay sonra başlayarak üç ila dört programlama randevunuz olacak. Bu randevular, koklear implantınız aracılığıyla duyacağınız yeni seslere alışmanıza yardımcı olacak bir geçiş dönemi sağlamak üzere ayarlanmıştır. Bu ilk randevuları takiben, ilk iki yıl boyunca her üç ila altı ayda bir ve ardından EN AZINDAN sonra her yıl görülmeyi beklemelisiniz.

Bir koklear implantın maliyetini belirlemek için sağlık sigortanıza danışmanız gerekir. Odyologunuz size yardımcı olacak doğru prosedür ve teşhis kodları konusunda yardımcı olabilir.

Ev, okul ve Koklear İmplant Merkezi arasındaki işbirliği, çocuğunuzun dinleme ve iletişim potansiyelini optimize etmek için birleşik bir çaba sağlar. Koklear İmplant Merkezi, optimum bir dinleme ortamı sağlamak, dil gelişimini desteklemek ve koklear implant sisteminin işlevini sürdürmek için öğretmenler ve destek personeli ile işbirliği yapar. Hizmetler, yıllık ve/veya ek konuşma-dil ve işitsel beceri değerlendirmelerini, okul profesyonelleri için belirli ekipman ve işitsel stratejilerle ilgili hizmet içi eğitimi, Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı (IEP) veya Bireysel Aile Hizmet Planı (IFSP) toplantılarına katılımı, sınıf gözlemlerini içerebilir. ve çocuğa özel tavsiyeler ve terapi ve sınıf için işitsel beceri hedeflerinin geliştirilmesine yardım.

Kullanmakta olduğunuz işlemciye bağlı olarak, mevcut seçenekler olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Peruk bandı: Bu, cildiniz ile işlemci arasına yerleştirilebilir. Bant her ikisine de yapışacak ve işlemcinizi başınıza karşı güvende tutacaktır.
  • kulak kalıbı: İşlemcinize (işitme cihazı gibi) bir kulak kalıbı bağlanabilir ve işlemci için bir bağlantı noktası sağlayabilir. Bu, işlemcinin kulağınıza bastıran ağırlığını hafifletmek için de iyi bir seçenektir.
  • Üçüncü taraf tutma cihazları: İşlemciyi tutmak için kullanılabilecek çevrimiçi kaynaklar aracılığıyla satın alınabilecek bir dizi seçenek vardır. Şu anda mevcut olanları görmek için "koklear implant retansiyonu" araması yapabilirsiniz.
Evet. Tüm koklear implantlar, kullanıma hazır dahili t-bobinlere ve FM sistemlerine veya Bluetooth'a kullanılabilir bağlantıya sahiptir.
Özellikle başlangıçta kulağın ağrıması normal bir durumdur. Bunun nedeni, bir konuşma işlemcisinin genellikle bir işitme cihazından daha ağır olmasıdır. Rahatsızlığı hafifletmek için biraz ben derisi almanızı öneririz. Bu ayak bölümündeki eczanede bulunur. Köstebek derisi en çok ayaklarınızdaki kabarcıkları önlemek için kullanılır, ancak kulakta da harika çalışır. İhtiyacınız olan boyuta göre kesmeniz, işlemciye yapıştırmanız ve takmanız yeterlidir. Tipik olarak kulak, ben derisine her zaman ihtiyaç duyulmayacak şekilde sertleşir, ancak başlangıçta çok yardımcı olur.
Basit cevap hayır. Kalabalık gruplarda veya gürültülü ortamlarda dinlerken büyük olasılıkla hala çok fazla hüsrana uğrayacak ve zorluk yaşayacaksınız. Bununla birlikte, bilgiye daha fazla erişiminiz olduğu ve beyninizin duymak istemediğiniz bazı sesleri görmezden gelebildiği için, bu tür durumlarda iletişim kurma becerinizin zaman içinde daha kolay hale geldiğini fark edebilirsiniz.
Arif Ulubil

Prof. Arif Ulubil, Üst İhtisas, University of Miami, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı, Nörotoloji ve İhtisası İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıklarında tamamlamıştır. Kulak cerrahisi tedavileri sunar.

PAYLAŞ

Makalemizi sevdiklerinizi bilinçlendirmek için onlarla paylaşabilirsiniz.

İletişim

Fulya Mahallesi Yeşilçimen Sokak No:12 Polat Tower Kat:12 Daire:136 Şişli/İSTANBUL
Muayenehane oda numarası : 1203
08:00 - 19:00
Arif Ulubil

Prof. Arif Ulubil, Üst İhtisas, University of Miami, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı, Nörotoloji ve İhtisası İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıklarında tamamlamıştır. Kulak cerrahisi tedavileri sunar.
Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Copyrights © 2010-2024 Tüm Hakları Arif Ulubil'e aittir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.