Koklear İmplant Rehabilitasyon - Genel Bakış

Koklear implant sese erişim sağlarken, anlamak sadece duymaktan daha fazlasını gerektirir. Yoğun kişiselleştirilmiş habilitasyon (daha önce hiç duymamış hastalara müdahale) ve rehabilitasyon (yeniden duymayı öğrenen hastalara müdahale) tüm alıcılar için optimum kazanımlar sağlar. Rehabilitasyon ekibimiz, yüksek eğitimli konuşma dili patologlarından ve sağır eğitimcilerinden oluşmaktadır. Eşsiz bir rehabilite edici ve hasta merkezli odaklanma, başarıya giden bir yol oluşturmak için alıcı, aile, terapist, doktor, odyolog ve diğer profesyoneller arasında işbirliğine olanak tanır. Çok disiplinli ekibimiz, hastalarımızın her birinin koklear implant(lar)ını en yüksek potansiyellerine ulaşmaları için kullanmalarına yardımcı olacak eksiksiz bir hizmet ağı sağlama taahhüdünü paylaşmaktadır.

Sese Hayat Vermek

Koklear implant etkinleştirildiğinde ses duyulabilir ancak anlaşılmayabilir. Yeni sinyale anlam vermek için yoğun işitsel rehabilitasyon gereklidir. Çocuklar, koklear implantın sağladığı yeni işitsel sinyalle bir dil sistemi geliştirecek; oysa yetişkinler yerleşik dil sistemlerine anlam yüklemeyi öğrenmelidir. Hem çocuklar hem de yetişkinler, koklear implant ile maksimum potansiyellerine ulaşmak için işitsel açıdan zengin bir ortama dalmayı gerektirir.

İşitsel Rehabilitasyonun Başlatılması

Çocuklar için rehabilitasyon, implant etkinleştirildikten kısa bir süre sonra başlar. Koklear İmplant Merkezi, sonuçları en üst düzeye çıkarmak için ailelerin en az bir yıllık rehabilitasyon taahhüt etmelerini şart koşuyor. Çocuklar için bir saatlik rehabilitasyon seansları haftalık olarak yapılır. Yetişkinler için rehabilitasyon, bir yetişkin rehabilitasyon konsültasyonu ile başlar. Bu tek seferlik, 120 dakikalık konsültasyon, hasta koklear implant(lar)la en az bir aylık dinleme deneyimi kazandıktan sonra herhangi bir zamanda planlanabilir. İşitsel terapi, iletişim yönetimi ve işitsel bir ortama uyum sağlama alanlarında bireyselleştirilmiş ihtiyaçlar belirlenir. Bu fonksiyonel değerlendirmenin sonuçlarına dayanarak, terapist haftalık veya ihtiyaç duyulduğunda ortaya çıkabilecek takip hizmetleri için bir tedavi planı önerecektir.

Rehabilitasyon Amaçları ve Hedefleri

Amaçlar ve hedefler, pediatrik ve yetişkin hastaların benzersiz ihtiyaçlarını karşılamak üzere uyarlanmıştır. Rehabilitasyon programı sistematik olarak kişinin konuşulan dilin seslerini algılama, taklit etme ve anlamı ilişkilendirme yeteneğini geliştirir. Özel stratejiler süreci aracılığıyla, ortaya çıkan işitsel sistemi geliştirmek için analiz ve geri bildirim ile öğretim sağlanır. Rehabilitasyon hizmetlerimiz, bu bireysel ihtiyaçları karşılamak için gerekli rehberliği sağlayacak ve bireyleri en iyi potansiyellerini gerçekleştirmeleri için güçlendirecektir.

Arif Ulubil

Prof. Arif Ulubil, Üst İhtisas, University of Miami, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı, Nörotoloji ve İhtisası İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıklarında tamamlamıştır. Kulak cerrahisi tedavileri sunar.

PAYLAŞ

Makalemizi sevdiklerinizi bilinçlendirmek için onlarla paylaşabilirsiniz.

İletişim

Fulya Mahallesi Yeşilçimen Sokak No:12 Polat Tower Kat:12 Daire:136 Şişli/İSTANBUL
Muayenehane oda numarası : 1203
08:00 - 19:00
Arif Ulubil

Prof. Arif Ulubil, Üst İhtisas, University of Miami, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı, Nörotoloji ve İhtisası İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıklarında tamamlamıştır. Kulak cerrahisi tedavileri sunar.
Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Copyrights © 2010-2024 Tüm Hakları Arif Ulubil'e aittir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.